LF18X401 WOOFER
TRANSDUCERS
LF18X401
WOOFER
- 4-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil
- 3000W continuous program power handling
- 97.5 dB Sensitivity
- 25 Hz – 1 kHz Frequency range
Características
- 97.5 dB Sensitivity
- Dual Forced Hyperventing System
- Dual spider design with silicon based dampening control
- Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry
Very linear frequency response characteristics, extreme high power handling while generating the lowest harmonic distortion of any comparable 18-inch transducer within its application range. The LF18X401 uses a fibre loaded cone assembly along with a high excursion triple roll surround. This combination provides remarkable strength and a peak to peak maximum excursion of 50 mm. The new dual forced hyper-venting system guarantee a very efficient voice coil ventilation for minimum power compression and incredible power handling.
Part number:
LF18X401
8ohm
Especificaciones generales
Diámetro nominal
18 inch / 457 mm
Impedancia nominal (ohmio)
8 ohm
Potencia de programa (W)
3000 W
Capacidad de manejo de potencia
1500 W
Sensibilidad (dB)
97.5 dB
Rango de frecuencía
25 - 1000 Hz
Diámetro efectivo del pistón
395 mm / 15.55 inch
Excursión máxima antes del daño
50 mm / 1.97 inch
Impedancia mínima (ohmio)
6.5 ohm
Diámetro de la bobina
4.0 inch / 102 mm
Material embobinado de la bobina de voz
Copper
Longitudl de embobinado de la bobina de voz
30 mm / 1.18 inch
Número de capas
2
Tipo de capas
inside/outside
Grosor de placa superior
15 mm / 0.59 inch
Diseño de cono
Straight
Material envolvente
Polycotton
Diseño envolvente
Triple roll
Imanes
Ceramic
Ventilación de aire de doble fuerza
Yes
Araña
Dual with silicon based damping control
Parámetros Thielle-Small
Frecuencia de resonancia (Fs) (Hz)
30 Hz
Resistencia en CC (Re) (ohmio)
5.40 ohm
Factor mecánico (Qms)
7.40 Qms
Factor eléctrico (Qes)
0.31 Qes
Factor total (Qts)
0.30 Qts
Factor BL (BL) (T x m)
26.50 T x m
Masa en movimiento efectiva (Mms) (g)
215.0 g
Carga aérea Cas equivalente (Vas) (litros)
274.0 liters
Área de efectividad del pistón (Sd) (m2)
0.120 m2
Excursión lineal máxima. (Xmáx) (mm)
12 mm
Inductancia de la bobina de voz a 1 kHz (Le1k) (mH)
0.83 mH
Rendimiento a mitad de espacio (Eff) (%)
2.30%
Informaciones de montaje
Diámetro total
465 mm / 18.31 inches
Diámetro del circunferencia del tornillo
442-447 mm / 17.4-17.6 inch
Diámetro del orificio del tornillo
7 mm / 0.28 inch
Orificio del bafle de montaje frontal
424 mm / 16.69 inch
Orificio de bafle trasero
425 mm / 16.73 inch
Volumen ocupado por el transductor
6.5 liters / 0.26 ft3
Cumplimiento estándar
Safety agency
CE compliant
Tamaño / Peso
Altura
208 mm / 8.19 inches
Diámetro
465 mm / 18.31 inches
Peso
12.5 kg / 27.56 lbs
Informaciones de envío
Altura de paquete
254 mm / 10 inches
Anchura de paquete
524 mm / 20.63 inches
Profundidad de paquete
494 mm / 19.45 inches